shutterstock päätöksenteko

Päätöksenteko

Piispantarkastukset

Kirkkojärjestyksen (KJ 18 4-8) mukaisesti piispan tulee toimittaa säännöllisin väliajoin tarkastuksia hiippakuntansa seurakunnissa. Piispantarkastuksilla on pitkä perinne kirkon historiassa ja tarkastukset ovat osa piispan kaitsentatehtävää. Piispantarkastuksissa piispaa avustavat mm. pappisasessori, lakimiesasessori, lääninrovasti, notaari sekä työyhteisökehittäjät. Piispan ja hänen avustajiensa vierailut antavat mahdollisuuden oman seurakunnan haasteiden, vahvuuksien ja kehittämistarpeiden yhteiselle arvioinnille. Yhteisissä neuvotteluissa käsitellään seurakunnan toiminnan painopisteitä, työn ja työyhteisön kehittämistä sekä hallintoa ja taloutta. Piispantarkastukseen sisältyvät työskentelyjaksot seurakunnan työntekijöiden, luottamushenkilöiden ja seurakuntalaisten kanssa. Lapuan hiippakunnan alueella piispantarkastus toteutetaan vuosittain noin neljässä seurakunnassa.

Lue lisää

Kirkolliset vaalit

Kirkollisia vaaleja ovat:

  • seurakuntavaalit
  • kirkkoherran vaali
  • hiippakuntavaltuuston jäsenten ja kirkolliskokousedustajien vaalit
  • piispan ja arkkipiispan vaali
  • tuomiokapitulin pappisasessorin vaali

Piispanvaali 2021

Piispanvaali toimitettiin Lapuan hiippakunnassa marraskuussa 2021.

Rohkeasti! - Piispanvaali 2021

Hiippakunnalliset kolehdit

Kirkkolain mukaisesti (4:2, 2) jumalanpalveluksissa sekä muissa kirkollisissa ja seurakunnallisissa tilaisuuksissa voidaan kerätä kolehti kirkon ja seurakunnan toiminnan sekä niiden tehtävää vastaavien tarkoitusten tukemiseksi. Seurakuntien tulee laatia suunnitelma vuoden aikana kerättävistä kolehdeista ja sisällyttää siihen kirkkohallituksen ja tuomiokapitulin määräämät kolehdit. Kirkkohallituksen päätöksellä suomenkielisen hiippakunnat voivat määrätä kaksi kolehtia vuodelle.

Kolehtikohteet

Hiippakunnalliset kolehdit vuonna 2022:

1. Heikoissa taloudellisessa asemassa olevien ihmisten tukemiseen Lapuan hiippakunnan alueella sunnuntaina 6.3.2022

Taloudesta johtuva huoli vaikuttaa ihmiseen kokonaisvaltaisesti. Seurakun-tien diakoniatyön kautta autetaan ihmisiä myös taloudellisessa ahdingos-sa. Erityisesti tämä tarve on korostunut koronapandemian aikana. Yhteis-kunnan toipuminen kriisistä kestää pitkään. Lapuan hiippakunnan alueella on eri kokoisia seurakuntia, joissa diakonian kautta jaettavat avustusmäärä-rahat vaihtelevat suuresti. Kerättävällä kolehdilla avustetaan hiippakunnan alueella asuvia heikoissa taloudellisessa asemassa olevia ihmisiä paikalli-sen seurakunnan diakoniatyön kautta. Avustus voidaan myöntää akuutissa aineellisessa hätätilanteessa oleville perheille tai yksinäisille ihmisille niissä seurakunnissa, joissa taloudellisen avustamisen mahdollisuudet ovat vä-häiset.

2. Lapuan hiippakunnan yhteistyöhiippakunnan tukemiseen Etiopi-an Mekane Yesus -kirkossa sunnuntaina 4.12.2022

Koronapandemia heikensi voimakkaasti Lapuan hiippakunnan kumppa-nin Jimma Bethel -synodin taloustilannetta Etiopiassa jo vuosina 2020 – 2021. Tämä johtui vähentyneistä kolehtituotoista, joihin kirkon talous pää-osin perustuu. Kolehtituottoja vähensivät kokoontumisten pelko tartuntavaa-ran vuoksi sekä pandemian pienentämät seurakuntalaisten tulot. Useissa Afrikan maissa pandemian vaikutukset ovat suurempia ja jatkuvat huomat-tavasti pitempään kuin Suomessa, joten avun tarve on edelleen suuri. Ko-lehdilla tuetaan kumppanuussynodin seurakuntien taloutta ja diakoniaa.

Kirkkohallituksen määräämät kolehdit – evl.fi/plus

Kolehtien tilittäminen

MAKSATUSOHJE VUODEN 2022 KIRKKOKOLEHDIT
Tämä ohje koskee Lapuan hiippakunnan tuomiokapitulille kerättäviä kolehteja.
Pyydämme maksamaan kolehdit jollekin alla olevista Lapuan kapitulin Nordnetin asiakasvarojen tilille.

Viitenumero on 0095083595

Aktia HELSFIHH, FI6740550010674683
Danske Bank DABAFIHH, FI6181299710001611
Handelsbanken HANDFIHH, FI3231311000614028
Nordea NDEAFIHH, FI7118203000008391
Osuuspankki OKOYFIHH, FI6757895420047693
POP Pankki POPFFI22, FI3147300010152600
S-Pankki/FIM SBANFIHH, FI1136363002502821
Ålandsbanken AABAFI22, FI0866010001077098

Lisätietoja
Markku Vasara
kirjanpitopäällikkö
p. 040 1425 194