Tuomiokapitulin kollegio

Simo Peura

TehtäväPuheenjohtaja, piispa
Vastuualueet

- hiippakunnan kokonaisjohtaminen
- hiippakuntansa hengellinen ja hallinnollinen johtaja
- pappisvihkimykset, papiston ohjaus ja tuki
- seurakuntien hyvän työyhteyden ja seurakuntien yhteistyön edistäminen

Yhteystiedot

simo.peura@evl.fi
puh. (06) 4339 324 / piispan sihteeri
virka-ajan ulkopuolella yhteys hiippakuntapastorin kautta (piispan teologinen sihteeri)



Näytä henkilökortti

Matti Salomäki

TehtäväVarapuheenjohtaja, tuomiorovasti
Yhteystiedot

matti.salomaki@evl.fi
Koulukatu 2
62100 Lapua
puh.0447276996



Näytä henkilökortti

Eero Holma

TehtäväPappisasessori, Isonkyrön seurakunta, kappalainen
Yhteystiedot

eero.holma@evl.fi
Isonkyrön seurakunta
Pappilanmutka 1, 61500  Isokyrö
puh.044 5598764


 



Näytä henkilökortti

Arto Viitala

Tehtävä Pappisasessori, Jyväskylän seurakunnan kirkkoherra
Yhteystiedot

arto.viitala@evl.fi
p. 014 636611, 0400 540490

PL 103, 40101  Jyväskylä

 



Näytä henkilökortti

Kai Jantunen

Vastuualueet

- hiippakunnallisen toiminnan ja koulutuksen johtaminen ja koordinointi
- viestinnän strategia ja johtaminen
- johtamiskoulutus
- pastoraalikoulutuksen kokonaisuus
- Lapro-asiat
- seurakuntien ympäristöasiat
- työyhteisöjen kehittäminen
- seurakuntalaisuuden kehittäminen
- rovastikuntavastuu: Parkanon ja Kauhajoen rovastikunnat

Yhteystiedot

kai.jantunen@evl.fi
p. (t) 0207 630935
gsm 0400-398 168



Näytä henkilökortti

Eino Nissinen

TehtäväMaallikkojäsen
Yhteystiedot

eikka.nissinen@elisanet.fi

 



Näytä henkilökortti

Tuomas Hemminki

TehtäväLakimiesasessori
Vastuualueet

- neuvonta, seurakuntahallinto, VES, kirkkolainsäädäntö
- tuomiokapitulissa vireillä olevat asiat
- hallintopastoraali
- seurakuntien ympäristödiplomit- hiippakunnan taloushallinto
- Haapaniemen isännöitsijä
- seurakuntien talousneuvonta
- taloudellis-hallinnollisen henkilöstön mentorointi

Yhteystiedot

tuomas.hemminki@evl.fi
puh. (t) 0207 630922
gsm 050 3382570



Näytä henkilökortti

Pirjo Sariola

TehtäväHiippakuntavaltuuston pj., läsnäolo- ja puheoikeus
Yhteystiedot

pirjo.sariola@evl.fi



Näytä henkilökortti

Jaakko Antila

TehtäväPöytäkirjanpitäjä
Vastuualueet

- piispan teologinen sihteeri
- pappistilanne, rekrytointi, papiston virkamääräykset
- ordinaatiovalmennus, pappien mentorointi
- tuomiokapitulin istunnon pöytäkirjanpitäjä

Yhteystiedot

jaakko.antila@evl.fi

0207 630921

040 777 3210



Näytä henkilökortti


© Lapuan hiippakunta 2012-2016, Suomen evankelis-luterilainen kirkko, Sivuston suunnittelu & toteutus: Innowise